Iveco

iveco
Iveco, Torino, İtalya merkezli kamyon, otobüs ve dizel motor üreticisidir. CNH Industrial’ın bir alt koludur ve yılda 200.000 civarında ticari araç ve 460.000 civarında dizel motor üretir. Şirket, 9.440 milyon € cirosu (2004) ile en büyük hafif ticari araç üreticisidir. Astra, Iveco Bus, Heuliez Bus, Magirus, Naveco yan kuruluşları var.

Iveco ismi, Industrial Vehicle Corporation (Endüstriyel Araç Şirketi) sloganının kısaltmasından gelir.

Türkiye’de faaliyetlerini 1966 yılında Maltepe, İstanbul’da kurulan Otoyol Sanayi A.Ş. isimli şirket ile yürütmektedir. Sabancı ve Koç gruplarının ortaklığı ile kurulan Otoyol Sanayi A.Ş. 1989 yılına kadar Iveco lisansı ile üretim yapmıştır. 1989 yılında Sabancı Grubunun çekilmesi ile Iveco S.P.A. doğrudan şirkete % 27 ortak olmuş ve fabrika Arifiye, Adapazarı‘na taşınmıştır.

Koç Holding, Otoyol Sanayi A.Ş. tasfiye etmiştir. Bu çerçevede Iveco SPA ile 11 Mayıs 1989 tarihinde imzalanan ortaklık anlaşmasını sona erdirmiştir. Arifiye, Adapazarı’nda bulunan tesisler Otokar tarafından satın alınmıştır. 8 Eylül 2008 tarihinden itibaren Türkiye’de Iveco ürünlerinin satış, pazarlama ve satış sonrası hizmetlerini % 100 hissesi Iveco S.P.A.’ya ait Iveco Iveco Araç Sanayi ve Ticaret AŞ devam ettirmektedir.

Iveco, Fiat grubunun bir üyesi olan otomobil markasıdır. 1975 yılından bu yana otomobil üretim ve satım işlemlerini gerçekleştiren Iveco, aynı zamanda motor üretimi de yapmaktadır. Genel olarak ticari araç üretimi gerçekleştirmektedir.

Hafif, orta ve ağır sınıf ticari araç üretimi gerçekleştiren Iveco, iş hayatında en çok tercih edilen otomobil markalarının başında gelmektedir. Ürettiği araçlarda ileri teknolojiyle birlikte yakıt sistemlerini de özenle seçen marka, bu yönden de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmaktadır.
Iveco, dünya genelinde 16 ülkede 27’den fazla fabrikaya sahiptir. Çalışan sayısı da oldukça yüksek olan marka, Türkiye’de de en ok faaliyet gösteren otomobil markalarının başında gelir. Ülkemizde 54 adet servisi bulunan Iveco, özellikle ticaretle uğraşanlar için tercih sebebi olmaktadır.
Türkiye’de özellikle kamyon, inşaat araçları, çekici ve midibüs üretimi gerçekleştiren Iveco, bu alanlarda ilk akla gelen marka olarak bilinmektedir. Ticari bir üretici olması nedeniyle özellikle iş hayatında kendisine geniş yer bulmaktadır.

Eğer siz de ticaretle uğraşıyorsanız, yolcu taşıma, nakliyat ya da inşaat sektörü gibi büyük ticari araçlara ihtiyacınız varsa, tercihinizi Iveco’dan yana kullanabilirsiniz. Araçların büyük olması fiyatlarının da büyük olmasına neden olacağı için, ikinci el olanını almak da mantıklı bir hareket olacaktır.

Ancak iş için kullanılacak olan bir aracın ikinci el olarak tercih edilmesi bazı sıkıntıların da yaşanmasına neden olabilir. Sonuç olarak ağır yük taşıyacak olan bu araçların güvenlik ve sağlamlık açısından iyi seçilmesi gerekecektir. Ancak bu asla dış gözle anlaşılamaz. Aracın mutlaka bir uzmana gösterilmesi gerekir. Bu noktada 3k Oto ekspertizin hizmetlerinden yararlana bilirsiniz.