Porsche

porsche
1947 Tarihinde Almanya’nın Stuttgard ilinde kurulmuş olan bir spor araç markasıdır. Ferdinan Porsche’nin oğlu olan Ferry Porsche sayesinde kurulmuştur. Markanın ilk pazara çıkan modeli 1948 tarihinde, Porsche 356 modelidir. Ferdinan arabayı yaparken oğlu Feryy’ye tasarımı ve üretimi konusunda yardım etmiş, ve sonrasında ölmüştür (1951). Günümüz de Porsche’ye Pors yada Porş olarak hitap edilmedi firma yetkililerini huzursuz etmektedir.

Logosu, Suebya milliyetçiliğini öne çıkartan simgeler ile donatılmış. Bunun yanı sıra Siyah at, Stuttfart şehrinin armasından. Geyik Boynuzu ise Almanya da bir köyün flamasından alıntıdır.

1963 Tarihinde pistlere giren Porsche, büyük zaferler elde ederek, Porsche’yi pazara çıkardılar. Diğer spor araçların aksine, arkada bulunan 6 silindirlik motoru ile rallilerde yarışlar kazandılar. Bu başarıların ardından kısa zamanda kendini ispat eden marka günümüze geldiği noktada o yarışların başarısını hala kullanmaktadır. Dünya markası olan Porsche spor otomobillerde zirvede.

Bu zaman içerisin de Volkswagen ile bağları yakınlaşır. Şirketin yüzde 30,9 Volkswagen şirketine aittir. Beraber çalışıp tasarım öle paslaşırlar ve yeni bir çok proje de birlikte çalışırlar.

Örneğin 2002 Model Porsche Cayenne Motoru dahil olmak üzere bir çok aksamını Wolkswagen’in Touareg’inde kullanmışlardır. 2003 Yılında Ferry’nin oğlu, Wolkswagen’in Ceo’su ile anlaşarak iki şirketin ailesel bakımdan birleşerek bağlarını sağlamlaştırmıştır.

Porsche, 1950 1963 tarihlerinde Porsche markası ile traktör üretmeye başlamış ve 1987 1989 yılları arasında da uçak motorları üretmiştir. Porsche LeMans yarışlarını tam 16 kez kazanmış, Formula bir yarışların da McLaren’in motorunu üretmiş ve Paris Dakar Rallisi’nin lider isimlerden biri olmuştur.

Fazla yakınlık ile birlikte Wolkswagen grubu tarafından yüzde 50.1 hisseleri satın alınmıştır ve Seat, Daewoo, ve Subaru gibi markalar danışman olarak Porsche şirketi ile anlaşmaya varmışlardır.

Otomobil pazarın da en pahalı araçlar arasında yer alan Porsche markasının ülkemizde ki satış merkezi Etiler de açıldı. Almanya’dan açılışa gelen Başkan yardımcısı Hans Riedel Türkiye’de 11 ayda 13 adet sattığını ve bu sayısının 2003 yılında 83’e yükseldiğini belirtti

Dünya daki ekonominin zayıflaması ile birlikte Porsche’in satışların da yaşanan düşünün üstesinden, yeni nesil Cayenne ile gelen Porsche beklenenin aksine şaşırdıklarını söyledi.

Ülkemizde satış rakamları olarak yüksek ciro yapan Porsche ortaklarından memnun kaldığını dile getirmiştir.

Birçok yeni fikirle dolu olduğunu belirten Porsche başkan yardımcısı, Spor otomobil modelleri olarak 7 adet aracı pazara sunacaklarını açıkladı.

Ülkemiz de 11 ay boyunca geçen yıl 13 adeti geçmeyen satıışlar, bu sene 83’e yükseldi. Bu satış modellerinin yüzde 67’sinin fiyatları 94 bin Euro’ydu. Ve 189 bin ile Cayenne çeşitleri oluşturdu.

Almak istediğiniz sıfır ve/veya ikinci el Porsche aracınız için bütün kontrolleri, incelemeleri ve raporları için  3k oto ekspertiz e uğramayı ve detaylı ekspertiz raporu almayı unutmayın.

Baixar Lucky Patcher PC

Ghost of Tsushima

Video editing software for Windows 10

Ativador Office 2010 Stumble Guys Mod APK