Tata

Tata
Tata markası, 1868 yılında Hindistan’da kurulmuştur. Şu anda Hindistan’ın en büyük otomobil üreticisi olan Tata, dünya genelinde kamyon ve otobüs üretiminde dördüncü sırada yer almaktadır. 1961 yılından itibaren yurt dışına ticari araç ihracatına da başlayan marka, kısa sürede dünya genelinde büyük ilgi görmeyi başarmıştır.


Tata markası, 2000 mühendisi bünyesine kattıktan sonra farklı otomobiller üretmek için yeni tasarımlar hazırlamaya başlamıştır. Her türlü otomobil üretimini başarıyla gerçekleştiren marka, mini araç sınıfını 1998 yılında piyasaya sürdükten kısa bir süre sonra Hindistan’ın en çok otomobil satan markası olmuştur. Ürettiği araçlar heyecanla beklenen ve satışa çıktığı anda büyük satış rakamları elde eden Tata, dünyanın en gözde markaları arasında da yerini almıştır.


 Büyümesine farklı alanları da ekleyen Tata, Daewoo şirketine ait ağır vasıta bölümünü tamamen satın alarak üretim ağını genişletmiştir. 2005 yılında Fiat ile bir ortaklık gerçekleştiren marka, birçok farklı firma ile de bu ortaklığını sürdürerek dünya devi olma yolunda önemli adımlar atmıştır.


Tata’nın en büyük çıkışı ise 2009 yılında dünyanın en ünlü otomobil markaları Jaguar ve Land Rover’ı satın almasıyla gerçekleşmiştir. Lüks segment araç satışına da başlayan Tata, Hindistan’ın gözdesi durumundadır.


Marka Türkiye ile 1997 yılında tanışmış ve hala üretim – satış işlemlerine devam etmektedir. Ülkemizde Tata markası adına bu işlemleri İsotlar Grup gerçekleştirmektedir. Tata marka otomobiller, ülkemizde de büyük ilgi görmektedir. Ancak ikinci el olarak bakıldığında çok daha uygun fiyatlara geldiği için birçok kişi ikinci elini tercih etmektedir.

Sizde sıfır yada 2. el bir Tata marka araç almayı düşünüyorsanız 3k oto ekspertiz sevisine uğramanız avantajınıza olacaktır