Volvo

Volvo
1927 yılında İsveç’te kurulan vasıta üretimi yapan Volvo dünyanın en tanınmış firmalarından biridir. İlk yıllarında otomobilden çok ağır vasıta üretimine ağırlık vermişlerdir. Aynı yıl ÖV4 adında ilk otomobillerini üretmişlerdir.1928 yılında Serie1 adını verdikleri ilk kamyonlarını üretmişlerdir. Bu kamyon üretimi oldukça başarılı olunca başka ülkelere Kamyon ticaretine başlamış oldular.1934 yılındaysa B1 adını verdikleri ilk otobüsü piyasaya sürdüler. 2. dünya savaşı sürmekte olduğu için 1940 lı yıllarda uçak motorları da üretmişlerdir.

Volvo markası 1964 yılından itibaren birçok ülkede tesisler açmıştır. En büyük tesisi 1964 de İsveç’te açılmıştır bu tesiste çoğunlukla büyük araçlar üretilmiştir. 2. büyük tesis ise 1965 yılında Belçika da açılan tesis olmuştur.

Volvo 1999 yılında otomobil bölümünü Ford a satmıştır. Bu satıştan sonra Volvo sadece ticari araç üretimine yönlenmiştir.2001 yılında Renault markasının ağır araçlar bölümünü de bünyesine katan Volvo 2010 yılında Çin piyasasına Ford aracılığıyla açıldıktan sonra marka değerini ve satış hızını oldukça arttırmıştır.

1958 de Volvo mühendislerinden Nils Bohlin 3 noktalı emniyet kemerini icat ederek patentini almıştır. Arkaya dönük ilk çocuk araç koltuğunu üretende Volvo dur. Volvo pazarlamasını genel olarak sağlamlığı üzerine kurmuştur. Bunda başarılı olduğunu Marka değerinden anlayabiliyoruz.

Volvo güvenlik önlemler ve tasarımlarıyla son yıllarda en çok üretim yapan ve satış yapan otomobil firmalarının arasındadır. Logosunda da demirin gücüne gönderme yapmıştır.

Volvo logosu yani simgesi, demirin antik simgesidir. Arabalarında kullanmış olduğu demirin ve çeliğin sağlamlığını anlatmak için kullanılan bu logo, İsveç çeliğine de vurgu yapmaktadır aslında. Birde logo
içerisinde kullanılan çizgi, ızgarayı tutturmak için kullanılmıştı. Fakat zaman içerisinde bu şerit Volvo’nun en tanınan özelliği oldu.1990 tarihlerinde Volvo araçlar kutu gibi lakabı ile ünlendi. Bu tasarımı sebebi ile Volvo’yu seven insanların yanı sıra sevmeyenler de çoktu. Fakat güvenlik konusuna verdiği önem ve yaptığı ilkler Volvo’yu dünya markası yapmıştır. Ülkemizde de Volvo’nun sağlamlığını ve kalitesini bilenler, bu
markadan vazgeçmiyor. 2.el yeni bir Volvo almak isteyen siz değerli araç kullanıcıları, 3k Oto Ekspertiz de mutlaka yeni Volvo’nuzu test ettirin. Volvo’yu tanıyor ve biliyoruz. Volvo Oto Ekspertiz 3k oto ekspertizde.