Skoda

Skoda, kökü çok eskilere dayanan ve Çek menşeili otomobil markalarından birisidir. 1895 yılında kurulan Skoca Auto markası 1991 senesinde Volkswagen tarafından satın alınmıştır. Skoda Auto’nun tarihsel gelişimi aslında biraz ilginçtir. Şöyle ki şirket ilk kurulduğu zaman ilk aşamasa bisiklet yapmak için yola çıktıkları görülmektedir. Laurin ve Klement şirketinde görev alan iki kişi önce bisiklet yapmak için yola çıkmışlar ardından motosiklet yapmışlar ardından 5-6 yıl sonra ise araba üretimine başlamışlardır. Şirket Mlada Boleslav şehrinde yer almaktadır. Skoda kelime itibariyle çek menşeili olup hasar anlamına karşılık gelmektedir.

1925 yılında Klement markası kapanmıştır. 1930’lu yıllarda otomobil bölümü tekrar aktif hale gelmiştir.

1946 yılında bu şirket adeta bir devlet kuruluşu haline gelmişti ve devlet tarafından idare ettirilmiştir. Artık ismi çok değişmiş ve yeni ismi olan AZNP adını almıştır. Bu dönemde iktisadi şartlarla beraber şirket döneminin tek binek otomobil yapımcısı haline gelmiştir.

1970’li yıllarda yaşanan ekonomik sıkıntılar bu otomobil üreticisini de etkilemiştir. Ancak 1987 senesinde çıkardıkları Skoda Favorit modeli ile yeniden yükseliş yakalamıştır.

1990 yılında ise şirket adına tarihi adımlar atılmıştır. Skoda, bir Alman devi olan Volkswagen ile ortaklık kurmuştur. 1991 yılında Skoda – Volkswagen ortaklığının adı Skoda Automobilova A.Ş olarak kendisini göstermiştir. Bundan sonra ise Volkswagen, Audi ve SEAT markalarının ardandan bu otomobil şirketi grubu dördüncü marka olmayı başarabilmiştir.

Beğendiniz ve alacağınız Skoda marka aracınızın güvenilir ve garantili ekspertizi için 3k oto ekspertiz servisine uğramalısınız.